Wysłani w szlachetnej paczce

5 listopada 2014 w ZST w Pleszewie już po raz trzeci odbył się koncert charytatywny Szlachetnej Paczki. Miał on na celu promocję projektu Szlachetna Paczka oraz zebranie pieniędzy na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla wybranej przez szkołę rodziny, która została włączona do projektu w Pleszewie. Inicjatorami przedsięwzięcia byli pan Jacek Mikuła, pedagog ZST w Pleszewie oraz nauczyciel pan Dariusz Niemczewski, budową sceny i dekoracją sali, jak co roku zajęła się pani Natalia Tatko. Całą imprezę nagłośnił Dom Kultury w Pleszewie. Trzy edycje koncertu obejrzeli uczniowie z ZST w Pleszewie, a także zaproszeni uczniowie z Zespołu Placówek Specjalnych, oraz ZSP nr 2 w Pleszewie.

Trudną sytuację rodziny, na rzecz której odbył się koncert charytatywny przedstawił na początku koncertów wolontariusz Szlachetnej Paczki Grzegorz Kawczyński (ZST), który był jednocześnie opiekunem wybranej przez szkołę rodziny. Opis rodziny:

”Pani Monika wychowuje samotnie syna Michała. Rok temu pani Monika rozstała się z mężem z powodu jego problemu alkoholowego oraz skłonności do stosowania przemocy.

Mimo ciężkiej sytuacji pani Monika nie poddaje się. Ceni pracę i niezależność, którą dzięki niej zyskuje. Zapewniła synowi spokojne dzieciństwo.

Najważniejszymi potrzebami rodziny są zimowe ubrania dla Michała, z których chłopiec szybko wyrasta. Żywność i opał są również dużym obciążeniem finansowym dla rodziny”.

Szkołę i gości, którzy wzięli udział w koncercie i wsparli inicjatywę reprezentowała pani Natalia Tatko, która po raz kolejny zgodziła się pełnić rolę darczyńcy, co wiązało się z przygotowaniem paczki (w tym konkretnym przypadku zakupienie potrzebnych ubrań i żywności, oraz zakup opału). Darczyńca zobowiązany był do przekazania paczek do magazynu, który był czynny w ZSP nr 2 w dniach 13-14 grudnia. Otrzymane paczki wolontariusze zawieźli następnie do rodzin, dzięki czemu zarówno rodzina, jak i darczyńca mogli pozostać anonimowi.

Darczyńca, który wybrał w bazie internetowej rodzinę, chcąc jej pomóc (otwarcie bazy nastąpi 22 listopada) konsultował zakupy z wolontariuszem, który podczas przeprowadzenia ankiet w rodzinie doskonale zorientował się, jakie są potrzeby rodziny i jednocześnie zaznaczył, że paczka ma charakter prezentu. Dlatego bierzemy pod uwagę rzeczy nowe, ewentualnie używane, ale w bardzo dobrym stanie. Oprócz najpotrzebniejszych rzeczy paczka zawiera także drobiazgi pod choinkę dla członków rodziny.

Pani Natalia Tatko oprócz przejęcia w imieniu szkoły roli darczyńcy przygotowała scenografię w ZST, która dzięki niej podczas wszystkich koncertów charytatywnych organizowanych od kilku lat w szkole wyglądała rewelacyjnie. Na scenie zagrał zespół złożony z uczniów ZST w Pleszewie w składzie: Mieszko Wrzeszczyński, Maciej Wanat, Konrad Kuś oraz Igor Kałużny, z czego Konrad i Maciej wystąpili również w roli wokalistów. Zespół był wspierany przez reprezentantów I LO w Pleszewie (Dominika Wojciechowska, Paulina Kordylas), ZSUG w Pleszewie (Kinga Jasińska), ZSPP w Marszewie (Aneta Olszyna, Laura Olenderek, Gwidon Waliszewski, Krzysztof Niezgódka), Publicznego Gimnazjum w Taczanowie Drugim (Julia Kamieniarczyk, Zuzanna Kamieniarczyk) oraz MOW w Marszewie (Karol i Maksymilian). Koncert poprowadzili: Wiktoria Śmiatacz oraz Patryk Sztukowski. Krótko o rodzinie opowiedział Grzegorz Kawczyński, wolontariusz Szlachetnej Paczki. Plakat koncertowy przygotował Szymon Szpunt (ZST)

Podczas koncertu w zbiórce pieniędzy pomogli uczniowie klasy II technikum gastronomicznego, którzy upiekli rogale i słodkości, rozprowadzili je podczas imprezy, a zebrane datki przekazali na rzecz Szlachetnej Paczki.

Zebrana podczas Koncertu Charytatywnego kwota to ponad 800 zł. Ze te pieniądze została zakupiona odzież i żywność dla wybranej rodziny, natomiast brakującą kwotę na zakup opału organizatorzy koncertu zaplanowali zebrać poprzez zorganizowanie kolejnych, lub poprzez znalezienie osób, które przyłączą się do przygotowania paczki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.